Menu

Czekając na wrzesień


24 sierpień, 2021 Nauka, online

Ostatnio na różnych grupach, nie tylko nauczycielskich, w mediach społecznościowych, pojawiły się zapytania ,Kto wraca do biura, a kto zostaje online?’ -  Ja zostaję online, ponieważ w moim przypadku nie była to sytuacja tymczasowa, a stała, z wyboru, od prawie 10 lat.

W 2012 zdecydowałam się przejść w tryb zdalny z wielu powodów, rodzinnych i osobistych. Wśród zalet z pewnością mogę wymienić te oczywiste, jak zmniejszenie kosztów logistycznych- dojazd, czas spędzony w podróży itp. Pracując lub ucząc się z domu można w przerwie zająć się obiadem, w każdej chwili można pogłaskać psa lub kota - kto ma zwierzę, ten wie o czym mowa.

Czy tęsknię za kontaktem face-to-face z uczniami? Zdarza mi się, ale skoro wybrałam tę formę, nauczyłam się jakoś sobie z tym radzić. Podobny dylemat może mieć każdy uczący się języka, czy wybrać lekcje stacjonarne, czy online?

Jeżeli masz dylemat czy warto uczyć się online, to wiedz, że dopóki nie spróbujesz, to się nie dowiesz. Natomiast możesz rozważyć różne za i przeciw.

OSZCZĘDZASZ CZAS, PIENIĄDZE, MASZ ELASTYCZNOŚĆ WYBORU

W większości przypadków oszczędzasz czas, który przy wyborze tradycyjnej formy nauki tracisz na dojazdy do szkoły lub nauczyciela. Dobre rozwiązanie dla osób zabieganych, młodych mam, którym ciężko wyrwać się z domu. Również świetne rozwiązanie w złą pogodę, gdy nie chce się już wychodzić z domu. Albo gdy ‘wszędzie masz daleko’. 

Pieniądze też zazwyczaj oszczędzasz – odpada Ci koszt dojazdu na lekcje.

Jeżeli zapisujesz się na indywidualne lekcje online, które będziesz pobierać z domu, biura lub dowolnego miejsca, łatwiej wtedy być elastycznym. W okienku między lekcją a zajęciami domowymi / biurowymi możesz zrobić pranie, zakupy, napisać maila, wyprowadzić psa na spacer, pobawić się z dzieckiem, pójść na lunch, cokolwiek. 

UCZYSZ SIĘ GDZIEKOLWIEK JESTEŚ, GDZIE CHCESZ

Jedziesz na weekend rodziny? Już nie musisz odwoływać lekcji, zabierasz laptopa, żeby uczyć się u nich. Nie mają internetu? A może Ty masz mobilny internet? Jeżeli masz internet w telefonie, możesz rozmawiać przez Skype  z telefonu. W ten sposób w awaryjnej sytuacji możesz odbyć lekcję stojąc w korku lub na spacerze, szczególnie, jeżeli są to tylko konwersacje. Jeżeli uczysz się z podręcznika czy potrzebujesz przeglądać pliki na komputerze, dobrze jednak znaleźć jakieś spokojne miejsce, gdzie nikt nie będzie Cię rozpraszał. 

JAK ZACZĄĆ? 

Trzeba pobrać darmowy program Skype. Co do reszty, skontaktuj się z potencjalnym nauczycielem, niech Ci wytłumaczy. A może inny komunikator lub platforma? Dogadaj się z nauczycielem, na czym będziecie pracować. W moim przypadku świetnie sprawdza się Skype.

PODRĘCZNIK? KAMERKA?

To jest sprawa indywidualna. Podręcznik ma tę zaletę, że cały materiał – gramatyka, słownictwo, funkcje – jest usystematyzowany, w jakiś logiczny sposób zorganizowany. 

Z pewnością na niższych poziomach, w przypadku osób początkujących, najlepiej sprawdzi się właśnie podręcznik.  

Na wyższych poziomach, szczególnie, gdy ktoś potrzebuje konwersacji, można dopasować program  do ucznia, pracując na materiałach przygotowanych zgodnie z jego zainteresowaniami.

Co do kamerki, to też jest sprawa indywidualna. Gdy kamera jest włączona, widzicie się nawzajem, a więc jest jakiś kontakt wzrokowy. 

Niestety, czasem kamerka 'kradnie pasmo', zaburza jakość dźwięku, a poprawa następuje, gdy się ją wyłączy. Internet tak czasem ma.

Są też uczniowie, które nie lubią pokazywać się do kamery, albo mówią, że ich to rozprasza. Dla mnie to nie problem, ponieważ jestem zdania, że nauczyciel, decydując się na taką formę pracy, powinien dostosować się do klienta.

TY DECYDUJESZ

Jeżeli wiesz już wszystko, co potrzebujesz na temat nauki online, decyzja czy spróbujesz, należy do Ciebie. Zapraszam!