Menu

Hobby jako motywacja do nauki


03 grudzień, 2017 Motywacja

O tym, że warto pracować nie tylko na lekcjach angielskiego, ale również samodzielnie, poza salą lekcyjną czyli 'w domu', zapewne dobrze wiecie. 

W tym przypadku sprawdza się powiedzenie: 'żeby się nauczyć, trzeba się trochę samemu pouczyć'. Niestety, w praktyce różnie to wygląda. Wielu z Was ma pewnie niejedną wymówkę od samodzielnej nauki w stylu 'brak mi czasu', 'doba jest za krótka', 'za dużo spraw mam na głowie'. A tak naprawdę chodzi, moim zdaniem, głównie o odpowiednią motywację do nauki.

O motywacji wiele książek zostało napisanych i ja żadnej Ameryki pewnie nie odkryję pisząc, że najważniejsze jest to, żeby się uczniowi chciało. A żeby mu się chciało, zajęcie musi być fajne, przyjemne, sprawiające radość. Na pewno macie jakieś hobby, zainteresowania, które Was 'nakręcają'. Gdy czytacie lub oglądacie film o czymś, co Was pasjonuje, zapominacie o zmęczeniu,nieprawdaż? A co by było, gdyby tak wykorzystać te Wasze pasje donauki języka? Pytanie tylko w jaki sposób? W internecie można znaleźć sporo materiałów w języku angielskim o tematyce powiązanej z Waszym hobby. Gdyby język był zbyt trudny, w końcu to autentyczne materiały, można próbować znaleźć polskie stronyz listami podstawowych zwrotów i słówek z danej dziedziny. Wystarczy wpisać  w wyszukiwarce kilka słów kluczowych, naprzykład: słownictwo żeglarskie angielski, słowniczek żeglarskiangielsko-polski itp. Czasem działa.

Oto kilka przykładowych podpowiedzi podobnego wyszukiwania tematycznych stron w 'Englishu':

Osoby, które uwielbiają gotować, mogą znaleźć anglojęzyczne strony kulinarne, a nawet filmiki instruktażowe na YouTube. Tu też pomocne będą słowa kluczowe, na przykład 'cooking lessons', 'how to cook'+ nazwa potrawy, np. 'chicken', 'pumpkin soup' itp. A może znajdziecie jakieś kulinarne blogi pisane w języku angielskim? Powinno naprowadzić Was na nie hasło 'food blogs'. W przypadku oglądania filmów na YouTube można często włączyć napisy lub listę dialogową, co powinno ułatwić zrozumienie i wyłapanie nowych słów.

Miłośnicyzwierząt mogą wyszukać filmiki przyrodnicze, na przykład na kanale National Gographic lub na YouTube. Tu również można sobie pomóc napisami oraz listą dialogową pod filmem. Można też szukać bardziej niszowo, na przykład: 'dog training', 'how to teach your dog'. 

Kto kocha kino, może czytać recenzje filmów po angielsku. Hasło do wyszukania to zazwyczaj oryginalny (angielski) tytuł filmu + słowo 'review'. Warto też wypróbować 'Latest film reviews'.

Cokolwiekwas interesuje, szukajcie informacji na ten temat w internecie –strony lub blogi z danej dziedziny tematycznej, listy słówek, nawet strony firmowe producentów czy usługodawców. Cokolwiek, byle było po angielsku i Was autentycznie zaciekawiło.

O grach komputerowych wspomnę tylko krótko. Mają na pewno jeden sprawdzony plus: pomagają opanować angielski. Wiem to od zapalonych graczy. 

Czy na każdego działa ta metoda? Ze swojego wieloletniego nauczycielskiego doświadczenia wiem, że u wielu się sprawdza. To, co lubimy, nas przecież nie nudzi, i dlatego ułatwia poznawanie i zapamiętywanie nowego językowego materiału. 

Przydatne? I hope so!