Menu

Pięć sposobów na opanowanie pisania po angielsku


28 maj, 2020 pisanie

Wpis ten dedykuję osobom, dla których pisanie jest wyzwaniem, trudnością czy nawet koszmarem. Zebrałam tu kilka praktycznych wskazówek, których zastosowanie powinno Wam pomóc uporać się z problemem napisania dłuższego lub krótszego tekstu po angielsku.

Nieważne, czy dopiero rozpoczęłaś lub rozpocząłeś swoją przygodę z językiem angielskim, czy używasz go na co dzień, pisanie może być wyzwaniem dla każdego, bez względu na poziom zaawansowania. Być może jedyny kontakt z angielskim masz na razie w ramach nauki i to co piszesz, to tylko prace domowe. Może masz przyjaciela lub krewnego z którym wymieniasz maile po angielsku? A może przygotowujesz się do egzaminu gdzie będzie część pisemna wymagająca napisania eseju, podania, raportu lub listu? Wreszcie, może pracujesz po angielsku i częścią Twojej pracy jest korespondencja w tym języku? Bez względu do której z wymienionych grup się zaliczasz, pisanie może czasami sprawiać trudności, które można opanować, pamiętając o kilku zasadach.

Sprawdzanie pisowni

Czy przed wysłaniem maila lub oddaniem pracy domowej czytasz tekst po raz drugi? Nie? Dlaczego? Wiele błędów daje się zauważyć dopiero po ponownym sprawdzeniu całości. Czego szukamy podczas tego rodzaju korekty? Literówek, pominiętych wyrazów, sprawdzamy czy zdanie jest poprawne gramatycznie i stylistycznie. Sprawdzenie treści, na przykład czy ujęliśmy wszystkie wymagane punkty w eseju, to też ważna sprawa.

Do sprawdzenia pisowni można skorzystać z autokorekty, ale nie zastąpi ona krytycznego myślenia, ponieważ komputer podpowiada czasem słowa nie pasujące do kontekstu. 

W przypadku obszerniejszych tekstów takich jak prace naukowe itp warto zlecić korektę innej osobie, ponieważ zdarza się, że czytamy coś po kilka razy i możemy niektórych własnych błędów nie zauważyć. Po angielsku taka korekta nazywa się proofreading.

Planowanie

Czy pamiętasz z kursów językowych że wypowiedź  pisemna powinna być wcześniej przemyślana? Planujesz pracę pisemną czy należysz do tej grupy osób, które zabierają się do pisania spontanicznie, pisząc na przykład esej od początku do końca, bez uprzedniego planowania?. Planowanie całości bardzo przydaje się szczególnie przy pisaniu wypracowań szkolnych, esejów na studia, w pisaniu akademickim itp. Istotne elementy tej układanki to burza mózgu jeśli chodzi o słownictwo związane z tematem, wypisanie głównych punktów treści, zaplanowanie podziału na akapity. Maile też warto mieć przemyślane, żeby nie były chaotyczne tylko czytelnie przekazywały naszą wiadomość. Jeżeli masz do kogoś kilka spraw i zamierzasz poruszyć je w jednym mailu, postaraj się o odpowiednie wypunktowanie. Możesz też rozważyć osobne maile na każdą sprawę gdy tematyka poszczególnych problemów nie ma ze sobą nic wspólnego. Wtedy masz porządek w korespondencji. 

Wybór stylu. 

Trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie jaki jest cel naszego tekstu i kto będzie jego odbiorcą, ponieważ to determinuje styl - czy będzie bardziej lub mniej formalny lub akademicki. Maile do dobrych znajomych będą różniły się stylem od tych korporacyjnych, handlowych. Zastosujemy inne konstrukcje i słownictwo.

Długość tekstu

Determinuje ją kilka czynników

  • Musimy ująć wszystkie punkty

  • Nie rozpisywać się, unikać dygresji, żeby czytelnik nie przeoczył jakiejś ważnej kwestii

  • Jeżeli tekst jest pisany w ramach pracy domowej lub na egzaminie, często długość jest z góry określona konkretną liczbą wyrazów - czyli nasza praca nie może być krótsza  ani dłuższa niż dolny i górny limit słów

Ręcznie czy na komputerze? 

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej pisze sie ręcznie, a bardzo często na komputerze. Nie znaczy to wcale,  że ta pierwsza umiejętność nie będzie nam potrzebna, dlatego dobrze jest opanować i jedną i drugą. Odnośnie ćwiczenia pisania pod konkretny egzamin polecam sprawdzić, czy egzamin będzie zdawany na papierze czy przed komputerem. Jeżeli podczas egzaminu będziesz pisać esej ręcznie na papierze, to ćwicz pisanie tej formy w ten sam sposób, a nie na komputerze. Nawet, jeżeli pobierasz lekcje online i wysyłasz mailem do srawdzenia prace pisemne, warto pisać je najpierw ręcznie i trzymać się wymaganego na egzaminie limitu czasu.

A jakie jest Twoje podejście do pisania? Uważasz ćwiczenie pisania  za stratę czasu czy przeciwnie? Jakie napotykasz trudności? Chętnie przeczytam w komentarzu.